Modne ściany w przedpokoju

Idealny przedpokój to pomieszczenie łączące funkcjonalność z estetyką wykończenia. W jego wyposażeniu powinna znaleźć się szafa wnękowa z dolną półką na buty, duże lustro i wyrazista toaletka. Nie bez znaczenia jest optymalna aranżacja ścian tych zazwyczaj niewielkich pomieszczeń.

Mała przestrzeń obliguje do zastosowania jasnej kolorystyki i pomysłowych rozwiązań oświetleniowych. Dobrze w tej roli sprawdzają się ciepłe pastele, ozdobne lampiony lub odpowiednio rozmieszczone lampiony LED. Zgrana kompozycja dekoracji ściennych, mebli i podłogi w przedpokoju powinna stanowić harmonijne połączenie z pozostałymi pomieszczeniami domu czy mieszkania.

Za pomocą kolorów i form geometrycznych możemy ukryć mankamenty zbyt ciasnych i wąskich lub zbyt długich przedpokojów. Aby optycznie wydłużyć pomieszczenie wystarczy na ścianach namalować poziome pasy. Z kolei radą na wąskie długie wnętrza są pasy pionowe wizualnie skracające przestrzeń.

Ściany w przedpokoju powinny być wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Doskonale w tej roli sprawdzają się farby lateksowe i ceramiczne. Designerskim pomysłem są ozdoby w postaci wzorzystych tapet winylowych. W ekskluzywnych przedpokojach można udekorować ściany za pomocą efektownych drewnianych płyt, kamiennych elementów (marmurowych, granitowych) czy gipsowej ornamentyki.

Alternatywą dla białych rozświetlających wnętrze, ale i skłonnych do zabrudzeń ścian są szykowne odcienie beżu, pastelowe brązy lub delikatne tonacje szarości. W przypadku zamkniętych pozbawionych okien przestrzeni ważną kwestię stanowi oświetlenie. Poza lampą na suficie lub przy lustrze konieczne jest równomierne intensywne oświetlenie zamontowane np. wzdłuż górnej krawędzi bocznych ścian.

Modne ściany w przedpokoju odznaczają się oryginalnymi designerskimi rozwiązaniami w postaci zastosowania niekonwencjonalnego materiału albo w formie ciekawego zestawienia powszechnie dostępnych surowców. Staroświecka boazeria coraz częściej ustępuje miejsca efektownym kompozycjom z tkanin, wzorzystych tapet, kamiennych płyt, gipsowych ozdób, czy welurowych lub skórzanych okładzin. Na ścianach przedpokojów atrakcyjnie prezentują się zdjęcia domowników oprawione w ozdobne ramki, a także ozdobne wzorki namalowane farbą lub naklejone.

Przedpokój stanowiący wizytówkę domu może zawierać wyraziste akcenty w postaci fragmentów ścian pomalowanych na intensywny kolor, choć i w tej kwestii zalecana jest ostrożność w doborze środków. Ważne aby ów detal kolorystyczny korespondował z wyposażeniem wnętrza oraz stylistyką pozostałych pomieszczeń.