Jak ozdobić ścianę w sypialni?

Wystrój sypialni odzwierciedla indywidualny charakter jej posiadacza. Entuzjaści przytulnych wnętrz inwestują w ciepłe akcenty- meble w starym stylu, futerkowe tekstylia, nastrojowe lampiony, wykładziny z długim włosiem, czy bujane fotele. Zwolennicy nowoczesnych wnętrz wybiorą raczej klasyczne surowe aranżacje okraszone wyrazistym elementem w postaci abstrakcji na płótnie, szklanych ozdób, czy dekoracji z kamienia lub gipsu.

Efektowna aranżacja ścian w sypialni uwarunkowana jest gustownym dopasowaniem poszczególnych składników wnętrza. Szczególnie problematyczne może okazać się zdobienie ścian nad łóżkiem oraz za telewizorem. Z obawy przed nieudanym rezultatem wielu gospodarzy ogranicza się do wymalowania tej przestrzeni farbą lub pokrycia jej wzorzystą tapetą. Jednak coraz więcej osób decyduje się na odważniejsze kroki, nie poprzestając na konwencjonalnym zapełnianiu pustych ścian obrazami.

Ściana nad łóżkiem zyska efektowną prezencję gdy w ramach obrazu umieści się tkaninę o niestandardowej fakturze lub tapetę w oryginalnym wzorze. W małych sypialniach sprawdzi się także prostokątne lustro w stylizowanej oprawie albo przejrzyste konstrukcje imitujące rozbite szkło. Nad łóżkiem można umieścić kartonowy wzór przypominający kamienny mur lub skórzaną okładzinę, dzięki czemu sypialnia zyska elegancki i wytworny charakter.

Do ciepłych wnętrz pasować będzie ozdoba w postaci drewnianych płyt ułożonych jedna przy drugiej albo tworzących asymetryczny, designerski wzór. Naturalny surowiec stworzy doskonałe dopełnienie zarówno kremowych, jak i śnieżnobiałych ścian. Pomysłem na oryginalne zagospodarowanie przestrzeni nad łóżkiem jest zainstalowanie dodatkowego oświetlenia. Mogą to być malutkie lampiony umieszczone w wykutych pułkach w ścianie albo łatwe w montażu nowoczesne diody LED w designerskich modelach.

Ciekawy efekt można uzyskać poprzez wykorzystanie naklejek na ścianę. W dużych sypialniach sprawdzą się wielkoformatowe wzory, natomiast do niewielkich pomieszczeń odpowiednie będą mniejsze naklejki w postaci drobnego akcentu np. gwiazdek.

Problematyczna w realizacji może okazać się aranżacja ściany za telewizorem. Aby zrównoważyć dominujący charakter kilkunastocalowego sprzętu warto zainwestować w ozdoby w ciemnych tonacjach. Mogą to być np. dekoracje z czarnego granitu lub marmuru albo symetrycznie rozmieszczone ciemne półki– grafitowe, czarne, granatowe. Pomysłem na odwrócenie uwagi od telewizora jest pomalowanie czarną farbą tego fragmentu ściany, na którym się znajduje. Wówczas, aby wnętrze nie nabrało ponurego charakteru, mroczną czerń warto przełamać ciepłymi pastelami na sofie, brzoskwiniową wykładziną lub nastrojowym abażurem. Ścianę za telewizorem można również zapełnić zdjęciami oprawionymi w ciemne, grube ramki, które subtelnie zrównoważą dominujący charakter dużego telewizora.