Wzory na ścianę w pokoju zrób to sam

Niezawodnym sposobem na odświeżenie wnętrza jest wykonanie ozdobnych wzorów nanoszonych na gładką powierzchnię ścian. Efektowne dekoracje można kupić w specjalnych sklepach albo zrobić samodzielnie. Do stworzenia niepowtarzalnego wzoru potrzebny jest odpowiedni szablon dopasowany stylistycznie do elementów wystroju pomieszczenia.

Szablony mogą być wykonane np. z tektury. Ich forma- klasyczna lub abstrakcyjna musi idealnie współgrać z wyposażeniem i kolorystyką pokoju. Pierwszym etapem pracy jest znalezienie właściwego schematu. Różnorodne modele dostępne są bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Wystarczy je wydrukować i starannie wyciąć wzdłuż konturów. Następnie ów schemat przyklejamy na grubszy papier np. tekturę lub blok techniczny  i ponownie wycinamy. Jednak teraz pozostawiamy jedynie kontury użytego papieru usuwając naklejony wcześniej schemat. Możemy to zrobić przy pomocy zwykłych ostrych nożyczek albo specjalnego nożyka introligatorskiego.

Przygotowany szablon dokładnie dociskamy do ściany, a krawędzie mocujemy bezbarwną taśmą klejącą. Wycięty wzór wypełniamy farbą w wybranym kolorze. Ważne aby nie była zbyt wodnista przez co mogłaby przedostać się pomiędzy szablon a ścianę tworząc nieestetyczne zacieki. Optymalna jest gęsta kremowa konsystencja, którą bez problemu można łatwo zaaplikować przy pomocy chłonnej gąbki. Po równomiernym rozłożeniu farby warto pozostawić szablon na ścianie jeszcze przez kilkanaście minut do momentu aż naniesiony wzór nieco przeschnie. Etapem końcowym pracy jest delikatne odklejenie szablonu.

Alternatywą dla gotowych wzorów dostępnych w wielu katalogach, poradnikach i na stronach internetowych jest samodzielne wykonanie wzoru na szablon. Pomocne w tej kwestii okażą się zdolności manualne, choć efektowny rezultat można również uzyskać mając do dyspozycji jedynie bogatą wyobraźnię i nieskrępowaną fantazję dekoratorską. Niepowtarzalny wzór rysujemy ołówkiem na kartce papieru, po czym przykrywamy go przezroczystą folią i starannie odrysowujemy na niej wykonany wzór wodoodpornym pisakiem. Gotową dekorację przyklejamy na suchej i gładkiej powierzchni ściany za pomocą specjalnej taśmy malarskiej.

Aby uzyskać oryginalne trójwymiarowe wzory na ścianie w pokoju można skorzystać ze styropianowych szablonów. Potrzebna będzie: jedna płyta styropianowa o standardowych wymiarach, farba akrylowa w wybranym kolorze, cienki nożyk, mocny klej oraz pędzelek do nanoszenia farby. Szablony wycinamy nożykiem w dowolne formy, pokrywamy dwiema warstwami farby po widocznej stronie ozdoby pozostawiając spody niezamalowane. Następnie odstawiamy do wyschnięcia, po czym przyklejamy do ściany.