Ciekawe pomysły na tapety

W tradycyjnie zaaranżowanych wnętrzach ściany dekorowane są zazwyczaj wzorzystymi tapetami o ciekawej fakturze lub klasycznym połączeniu odcieni jednego koloru. Jednak popularne motywy geometryczne (paski, krata, romby, okręgi) i roślinne (kwiaty, liście) na tle neutralnych pastelowych barw coraz częściej ustępują miejsca oryginalnym zestawieniom.

Dekorowanie ścian tapetami może skutkować efektownym rezultatem pod warunkiem, że dopasujemy je stylistycznie i kolorystycznie do specyfiki danego pomieszczenia. W klasycznie urządzonych wnętrzach sprawdzają się jasne pastelowe tapety okraszone drobnymi wzorkami lub elementami typowymi dla pejzaży i krajobrazów. Ciekawą prezencję zapewnia akcenty imitujące styl impresjonistyczny o charakterystycznych rozmytych konturach i niewyrazistych wzorach.

Duże pomieszczenia mogą być ozdobione tapetami w duże wzory na tle ciemnych stonowanych barw. Jedynym warunkiem do ich zastosowania jest optymalne oświetlenie wnętrza dużymi oknami. Z kolei niewielkie pokoje zyskają optyczną przestronność dzięki jasnym tapetom w malutkie wzory.

Efektownym a zarazem tanim w realizacji pomysłem na urozmaicenie ścian jest pomalowanie neutralnej odcieniowo tapety. Najodpowiedniejszym tłem dla tego rodzaju eksperymentów dekoratorskich są jasne pastelowe tapety o gładkiej fakturze, pozbawione wyrazistych wzorów. Potrzebne narzędzia to: farba w dowolnym kolorze, pędzelek, kawałek kartonu i cienki pisak. Najpierw przygotowujemy szablon, który stanowić będzie podstawę malowanego wzoru na ścianie. Schemat szablonu możemy narysować samodzielnie lub wydrukować wybrany model ze strony internetowej. Następnie przyklejamy go do grubego kartonu, po czym starannie obcinamy wzdłuż krawędzi. Gotowy szablon przykładamy do ściany i odrysowujemy jego kontury przy pomocy cienkiego pisaka. Wzory można nanosić jeden obok drugiego albo wyłącznie w wybranych miejscach na ścianie. Po odrysowaniu pożądanej ilości wzorów wykańczamy je za pomocą namoczonego w farbie pędzelka prowadzonego wzdłuż rozrysowanych konturów. Przy odrobinie cierpliwości i precyzji ruchów uzyskamy nietuzinkową dekorację ścian, a klasyczne wnętrze nabierze wyrazistego charakteru.

Ciekawym pomysłem na dopełnienie wystroju pomieszczenia jest skorzystanie z ozdób w postaci tapet winylowych. Różnorodność kolorów i wzorów pozwala na wykonanie efektowniej mozaiki idealnie współgrającej zarówno z tradycyjnie urządzonymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami.

Tapety stanowią uniwersalny ozdobnik. Można pokryć nimi wszystkie ściany lub tylko jedną z nich, a resztę malując np. farbą akrylową. Nietypowym sposobem na zaaranżowanie wnętrza jest oprawienie kawałka tapety elegancką ramą i powieszenie jej np. nad łóżkiem w sypialni lub przy komodzie w salonie. Niski koszt tego rodzaju dekoracji oraz walory estetyczne sprawiają, że zdobienie ścian tapetami nie traci na popularności.