Ozdoby z gipsu na sufit i ściany

Niepowtarzalną aranżację wnętrza można uzyskać na wiele sposobów. Jednym z nich są eleganckie ozdoby z gipsu umieszczane na gładkiej powierzchni ścian lub na suficie. Tynk dekoracyjny pozwala stworzyć oryginalną fakturę, a możliwość połączenia go z różnego rodzaju farbami skutkuje efektownym rezultatem idealnie dopasowanym do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia.

Tynk gipsowy w naturalnym białym kolorze doskonale współgra z surowymi wnętrzami w skandynawskim stylu. Wbrew pozorom to bardzo łatwy sposób na dekorowanie ścian i sufitów. Wystarczy zmieszać tynk z wodą i  farbą emulsyjną. Jednolitą konsystencję nakłada się przy pomocy specjalnej pacy, zaś nadmiar tynku zbierany jest szczotką do tapet. Po wyschnięciu powierzchnię pokrywa się farba emulsyjną.

Równie atrakcyjnym wizualnie pomysłem na zdobienie wnętrz jest sztukateria gipsowa, która powstaje z połączenia gipsu z włóknem szklanym. To stosunkowo tani sposób urozmaicania ścian i sufitów. Niska cena, trwałość i wysoka jakość materiału sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tę metodę zdobniczą. Sztukateria gipsowa idealnie współgra zarówno z pałacowo- dworskimi wnętrzami, jak i pomieszczeniami hotelowo- apartamentowymi, czy salonami domów i mieszkań.

W asortymencie firm zajmujących się dekoracją wnętrz dostępne są rodzaje sztukaterii zróżnicowane pod względem faktury i kształtu oraz sposobu wykonania. W specjalnej ofercie są stylizowane sztukaterie gipsowe nawiązujące do stylów architektonicznych typowych dla antyku, renesansu, czy baroku. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu możliwe jest uzyskanie nietuzinkowego wyglądu pomieszczenia, co szczególnie efektownie prezentuje się w dużych przestronnych salonach domów i mieszkań.

Sposobem na tanie zaaranżowanie przestrzeni gipsowymi elementami jest samodzielne wykonanie dekoracji. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie wymagające znacznych zdolności manualnych. Pierwszym etapem robienia ozdób gipsowych jest połączenie gipsu z wodą i mieszanie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. W kolejnych etapach pracy warto skorzystać z gotowych szablonów np. tekturowych, które przykłada się do ściany, a puste przestrzenie wypełniane są gipsową mieszanką. Po jej równomiernym nałożeniu na wybranym fragmencie ściany i kilkuminutowym przeschnięciu można odcisnąć na nim przedmioty o ciekawej fakturze. Mogą to być grube tkaniny, koronkowe serwetki, oryginalne tapety lub wykładziny.

Plastyczne właściwości gipsu pozwalają ponadto ulepić różnego rodzaju ozdoby np. różyczki, gwiazdki, czy abstrakcyjne wzory nanoszone na ściany albo sufit. Szybkim i łatwym sposobem na odświeżenie starych dekoracji jest namoczenie ich w mieszance gipsu i wody, dzięki czemu wieloletnie plastikowe lub żeliwne ozdoby zyskają nowe oblicze.