Jak zrobić stemple do malowania?

Wewnętrzne ściany pomieszczeń można pomalować w konwencjonalny sposób, ozdobić wzorzystymi tapetami albo kolorowymi naklejkami. Oryginalnym pomysłem na dekoracje powierzchni ścian jest użycie różnokształtnych stempli do malowania.

Efektowne wzory uzyskamy przy pomocy gotowych stempli zakupionych w sklepie lub zrobionych własnoręcznie. Ich wykonanie rozpoczynamy od skompletowania potrzebnych narzędzi i materiałów. Niezbędna będzie farba do malowania ściany, wałek do jej nanoszenia, a także silikon w tubce i płytka z pleksi. Szablony wzorów można narysować samodzielnie lub wydrukować gotowe schematy.

Pierwszym etapem pracy jest przyłożenie płytki z pleksiglasu do wzoru i staranne odrysowanie go za pomocą kilkucentymetrowej warstwy silikonu. Gdy wzór wyschnie rozpoczynamy jego malowanie- wałek moczymy w dowolnym kolorze farby, po czym równomiernie nanosimy go na szablon. Gotowy stempel mocno dociskamy do ściany, a następnie ostrożnie odrywamy aby uniknąć rozmycia wzoru.

Stemple do malowania można również wykonać z płyty styropianowej. Cienkim nożykiem z ostrym końcem wycinamy dowolny szablon- mogą to być kwiaty, gwiazdki lub geometryczne wzory, których wierzch pokrywamy cienką warstwą farby i odciskamy na gładkiej powierzchni ściany.

Tanim pomysłem na zrobienie stempli jest wykorzystanie starych gąbek do kąpieli o ciekawych kształtach i fakturze. Chłonna, gąbczasta struktura sprawia, że doskonale sprawdzają się w roli stempelków do malowania. W przypadku gąbek o klasycznych prostokątnych, kwadratowych lub okrągłych formach, można je w dowolny sposób porozcinać nożyczkami. Po uzyskaniu pożądanego kształtu zanurzamy wierzch gąbki w farbie, a następnie przykładamy do ściany. Ważne aby nie dociskać zbyt mocno przez co część kolorowej emulsji może rozlać się tworząc nieestetyczne zacieki.

Kosztowniejszą alternatywą dla samodzielnie wykonanych stempli do farb są gotowe produkty dostępne w sklepach z asortymentem do dekoracji wnętrz. Bogactwo form i różnorodność struktur sprawia, że bez problemu znajdziemy odpowiedni model do zdobienia naszych ścian.

Klasyczne eleganckie kształty w postaci geometrycznych wzorów lub motywów roślinnych pasować będą do szykownych przestrzeni salonów, a zabawne, wesołe akcenty atrakcyjnie urozmaicą ściany pokoików dziecięcych. Aby zaangażować maluchy w aranżację ich sypialni warto zakupić specjalne gąbkowe stempelki w postaci zwierzątek, kwiatuszków, samochodzików bądź literek.